Szwajcaria :
Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązują tak szeroko stosowane formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów. Nie jest częścią Unii Europejskiej.
Język :
W Szwajcarii są cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. Nauczanie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach odbywa się w jednym z tych języków, w zależności od kantonu. Na uniwersytecie studiuje się po francusku bądź niemiecku (i włosku w kantonie Ticino). Absolwent wyższej uczelni powinien móc porozumiewać się przynajmniej w trzech językach. Język angielski, mimo że nie należy do języków urzędowych, staje się coraz bardziej popularny w środowisku przemysłowym i świecie reklamy.
Kuchnia :
Tradycyjnym specjałem szwajcarskim jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie, takie jak gruyère czy ementaler, podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem i winem.
Fondue :
- To tu znajduje się blisko 100 szczytów mających co najmniej 4000 metrów n.p.m. bądź niewiele mniej.
- Po godzinie 21 nie można nigdzie kupić alkoholu.
- W szwajcarskiej armii służy się całe życie. Każdy co parę tygodni uczestniczy w specjalnych kursach.
- Aby uniknąć służby w wojsku należy zapłacić 3 % wszystkich zarobionych pieniędzy przez 30 lat.
- Edukacja jest darmowa dla wszystkich, nawet dla obcokrajowców.
- Dopiero po spędzeniu w kraju 12 lat można otrzymać obywatelstwo.
- Jest w niej 135 000 zawodowych żołnierzy i 75 000 rezerwistów.
- Szwajcaria ma 200 czołgów, 1 600 wozów opancerzonych, 175 samolotów odrzutowych i 38 helikopterów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz